Що таке наркотична ломка та як її пережити

Березень 4, 2022

Ломка – один з найбільш неприємних, болісних наслідків вживання наркотиків. У народі цей стан називають відхідняком, а наркологи використовують терміни наркотична абстиненція, абстинентний синдром або синдром відміни. Ломка – загальноприйнята назва, влучна й образна, оскільки при наркотичній абстиненції біль буває таким сильним, що здається, ніби ламаються кістки. Амфетамінова, викликана прийомом метадону та інших наркотичних препаратів ломка може тривати кілька діб і навіть тижнів, проявляється важким фізичним нездужанням і/або психічними порушеннями. Зазвичай для зняття абстиненції наркозалежні чоловіки та жінки приймають чергову дозу наркотику, що приносить тимчасове полегшення та веде до посилення залежності. Намагатися перетерпіти ломку або самостійно приймати медикаментозні препарати для її зняття небезпечно, необхідна професійна допомога. Залежно від тяжкості симптомів вона може надаватися на дому або в стаціонарі.

Чому відбувається ломка

Будь-який наркотик – героїн, метадон, мефедрон та інші синтетичні солі, амфетамін (фен) і навіть марихуана (трава) – бере участь в обмінних процесах і заміщає ряд важливих речовин, які в нормі організм виробляє самостійно.

Так, в результаті прийому сильнодіючих наркотичних анальгетиків типу метадону припиняється вироблення природних анальгетиків. Відміна препарату супроводжується інтенсивним больовим синдромом, адже больові відчуття не блокуються ні організмом, ані медикаментами. В результаті прийому наркотику фен та інших психостимуляторів порушується природне вироблення гормонів, які відповідають за працездатність і гарний настрій. Тому амфетамінова ломка проявляється занепадом сил і депресією. Можна сказати, що ломка – це прояв збою обмінних, біохімічних, гормональних процесів внаслідок вживання наркотиків, реакція на штучно створений дефіцит необхідних для нормального функціонування організму речовин.

Існує хибна думка, що ломку викликають тільки важкі наркотики. Насправді, вона буває й від марихуани, просто перші прояви зазвичай виникають приблизно через півроку вживання трави, а у тих, хто вживає метадон, фен, абстиненція розвивається вже через пару прийомів. І клінічна картина синдрому відміни у любителів марихуани відрізняється від класичної.

Скільки може тривати ломка

Ознаки абстиненції в середньому виникають через 8-12 годин після прийому препарату, хоча солі можуть викликати ломку вже через 2 години, а марихуана – через пару днів. Скільки вона триватиме, залежить від виду наркотику, стажу вживання, дози:

 • амфетамінова – від 2 тижнів до 1,5 місяців;
 • опіатна (героїнова), від марихуани – до 2 тижнів;
 • після солі – 3-4 дні при разовому вживанні, 2 тижні при систематичному;
 • після метадону, трамадолу, лірики – до місяця.

Симптоми ломки

Відміна більшості наркотиків викликає ряд загальних симптомів. На ранній стадії, коли дія наркотику щойно припинилася, відзначаються такі ознаки:

 • різка зміна настрою від позитивного до негативного;
 • безцільна фізична активність, непосидючість;
 • озноб, посилена пітливість;
 • інтенсивна слинотеча, сльозотеча, іноді в поєднанні з нежиттю;
 • можливі судоми, блювота.

Якщо відразу не вжити заходів і дозволити ломці тривати довше доби, розвиваються більш важкі симптоми – підвищення тиску та почастішання пульсу, дихання, інтенсивні м’язові, суглобові болі, сильні судоми, розлад стільця. Важке фізичне нездужання супроводжується нервозністю, тривожністю, дратівливістю, проявами агресії або пригніченим станом. У наступні дні фізичні симптоми наростають лавиноподібно, для психічного стану більш типові перепади, наркоман тимчасово заспокоюється, але незабаром починається черговий напад депресії, спалах агресії, панічна атака.

Як проходить ломка, що відчувають наркомани, залежить від типу наркотику:

 • при амфетаміновій ломці наркоман відчуває себе виснаженим, нестерпно втомленим, впадає в депресію;
 • відміна метадону, героїну та інші опіатних наркотиків викликає болісний больовий синдром і виражені галюцинації;
 • абстиненція після мефедрона крім інших ознак часто супроводжується носовими кровотечами, а піт набуває характерного хімічного запаху;
 • фізичне нездужання після припинення дії марихуани обмежується головними болями. Порушення з боку психіки, нервової системи більш виражені. Це розлади сну (безсоння, кошмарні сновидіння), агресивність, апатія, проблеми з концентрацією уваги.

Чи можна перетерпіти ломку

Існує думка, що здорова людина з сильною волею може побороти залежність, якщо просто перетерпить абстиненцію. Так думають люди, які не уявляють, що відчуває наркозалежний під час “відхідняка”. Спроби впоратися самостійно, без допомоги наркологів і прийому медикаментів (так звана суха ломка) небезпечні для життя та психічного здоров’я. Так, пущена на самоплив амфетамінова ломка вже на другий день може перейти в амфетаміновий психоз з галюцинаціями, параноїдальним маренням, панічними атаками. Наркомана краще в перші години помістити в стаціонар, де допоможуть полегшити симптоми, нормалізувати життєво важливі функції, попередити зрив. Медикаментозне лікування можливе й вдома, але його повинен призначати фахівець, і наркозалежного не можна залишати без нагляду:

 • у період ломки всі системи організму піддаються надмірним навантаженням, працюють на знос, наркоман може померти від гострої серцевої, дихальної, ниркової, печінкової недостатності, інфаркту, інсульту або впасти в кому;
 • судоми та загальне пригнічення свідомості загрожують нещасними випадками, травмами;
 • нестерпні болі або депресія можуть підштовхнути до самогубства. Суїцидальні спроби найбільш типові для амфетамінової ломки;
 • у наркоманів зі стажем без госпіталізації в стаціонар практично неминучий зрив, прийом чергової дози (заради якої наркозалежний готовий на злочин).

Зняття ломки

При появі симптомів наркотичної абстиненції слід негайно звернутися до нарколога, який оцінить стан пацієнта, збере анамнез і надасть допомогу вдома або порекомендує госпіталізацію в стаціонар. Навіть якщо ломка почалася після марихуани або одноразового прийому важких наркотиків, ризикувати та сподіватися, що вдасться перетерпіти її, не варто. При солідному стажі вживання наркотиків, наявності хронічних хвороб, появі ознак наркотичного психозу обов’язково потрібне спостереження фахівців у стаціонарі.

Основні складові зняття наркотичної абстиненції:

 • купірування больового синдрому, судом;
 • детоксикація для виведення з організму залишків наркотичного препарату та продуктів його розпаду. Оптимальний метод вибирає лікар з урахуванням виду та форми наркотику, часу, який пройшов з моменту прийому;
 • постановка крапельниць з препаратами для комплексної підтримки роботи внутрішніх органів і систем організму;
 • призначення антидепресантів та інших препаратів для нормалізації психічного стану.

Комплексна терапія часто дозволяє позбутися найважчих проявів абстиненції за кілька днів, а якщо не допомогти пацієнтові, ломка може тривати кілька тижнів. Позбавлення ломки – це ще не лікування залежності, але перший крок до нього.

array(1) { [0]=> object(WP_Post)#5572 (24) { ["ID"]=> int(12905) ["post_author"]=> string(1) "1" ["post_date"]=> string(19) "2021-10-21 10:21:12" ["post_date_gmt"]=> string(19) "2021-10-21 10:21:12" ["post_content"]=> string(0) "" ["post_title"]=> string(61) "Автор Онипченко Богдана Павлівна" ["post_excerpt"]=> string(0) "" ["post_status"]=> string(7) "publish" ["comment_status"]=> string(6) "closed" ["ping_status"]=> string(6) "closed" ["post_password"]=> string(0) "" ["post_name"]=> string(33) "avtor-onipchenko-bogdana-pavlivna" ["to_ping"]=> string(0) "" ["pinged"]=> string(0) "" ["post_modified"]=> string(19) "2021-10-21 11:41:50" ["post_modified_gmt"]=> string(19) "2021-10-21 11:41:50" ["post_content_filtered"]=> string(0) "" ["post_parent"]=> int(0) ["guid"]=> string(53) "https://med-zahid.com.ua/?post_type=team&p=12905" ["menu_order"]=> int(0) ["post_type"]=> string(4) "team" ["post_mime_type"]=> string(0) "" ["comment_count"]=> string(1) "0" ["filter"]=> string(3) "raw" } } string(61) "Автор Онипченко Богдана Павлівна"
Лікар анестезіолог реаніматолог 2 категорії

У 2013 році закінчила Національний медичний університет імені О.О. Богомольця, отримала повну вищу освіту за спеціальністю “Лікувальна справа” та здобула кваліфікацію лікаря. В 2021 році Департамент охорони здоров’я підтвердив кваліфікацію за фахом анестезіологія.

Запишіться на бекоштовну консультацію

і отримаєте анонімну допомогу від нашого фахівця