Що таке ЛСД: дія на організм і наслідки вживання

Лютий 1, 2022

Серед психоделічних речовин, які змінюють сприйняття реальності (галюциногенів) ЛСД – одна з найвідоміших. ЛСД (LSD) – скорочена назва діетиламіду лізергінової кислоти. Це напівсинтетичний наркотик, лізергінову кислоту можна виділити з рослинної сировини, але її похідне, LSD, синтезують в лабораторіях. Часто ЛСД називають просто кислотою, поширена назва марки, оскільки виробники просочують розчином наркотику папір з малюнками та розрізають на шматочки розміром з поштову марку. Наркомани та дилери також використовують назви Ліза, Люся, лізер (від лізергінова), лимон, кисляк. Ще одна жаргонна назва ЛСД – Хофман, за прізвищем фармацевта, який першим виявив галюциногенний ефект препарату.

ЛСД: історія наркотику та форми випуску

Вперше фармацевти отримали ЛСД у 1938 році в ході дослідів з алкалоїдами ріжків (паразитичний грибок, який вражає злакові культури). Дослідники відзначили збудливу дію діетиламіду лізергінової кислоти (ЛСД-25) на піддослідних тварин, але цей ефект їх не зацікавив. Вплив ЛСД на свідомість людини було виявлено тільки через 5 років. Новий галюциноген почали активно досліджувати, але вплив на психіку виявився занадто непередбачуваним, неконтрольованим, і від застосування ЛСД в якості ліків або секретної зброї спецслужб довелося відмовитися.

За пару десятиліть вживання ЛСД і його наслідки набули загрозливих масштабів, почастішали випадки вбивств, самогубств та інших злочинів, скоєних у стані зміненої свідомості, нещасних випадків, пов’язаних з неадекватним сприйняттям реальності. Причому любителі нового психоделіка не вважали себе наркоманами. Тільки в 60-х ЛСД внесли до списку заборонених речовин. Але нелегальний синтез ЛСД продовжував набирати обертів, марки та інші види (форми) нового наркотику поширилися по всьому світу.

ЛСД – кристалічний порошок, який легко розчиняється у воді, цю властивість використовують, коли виготовляють марки. ЛСД поширюють в різних формах:

 • шматочки паперу, картону, цукру, на поверхню яких нанесені краплі розчину;
 • капсули, таблетки та мікротаблетки;
 • пластинки та пірамідки на желатиновій основі;
 • марки;
 • розчин.

ЛСД – наркотик переважно для перорального прийому, марки кладуть на язик, таблетки розсмоктують або ковтають цілком, рідше розчин вводять внутрішньовенно або внутрішньом’язово. Якщо для більшості наркотиків ефективна доза обчислюється в тисячних долях грама, то для LSD – в мільйонних. Це одна з причин, з яких наркотик найчастіше поширюється у формі марок. У водному розчині діюча речовина розподіляється максимально рівномірно, а просочені їм марки містять дозу, оптимальну для новачків. У наркоманів зі стажем толерантність до ЛСД підвищується, їм потрібна доза в кілька разів більше, однієї марки недостатньо. А чим вище доза, тим більше шкоди для мозку та здоров’я в цілому.

Дія на організм

Організм різних людей реагує на марки по-різному, якими будуть дія та наслідки вживання ЛСД, навіть одноразового, передбачити неможливо. Деякі люди в якійсь мірі зберігають критичність мислення, усвідомлюють, що знаходяться під дією галюциногену. У інших така сама доза з першого разу може спровокувати важкий наркотичний психоз, незворотну зміну свідомості. У разі схильності до психічних, неврологічних розладів марки виступають в ролі пускового механізму, провокують розвиток захворювання або його перехід з прихованої форми в активну.

Дія на організм на фізіологічному рівні починається вже через 5-10 хвилин після прийому:

 • почастішання серцебиття і дихання, іноді аритмія;
 • підвищення тиску, температури;
 • розширення зіниць;
 • людина може сильно потіти, відчувати озноб, слабкість, нудоту, запаморочення;
 • ці відчуття зазвичай викликають тривогу, напруження, перепади настрою.

Вплив на свідомість починається пізніше, зазвичай через 20 хвилин, у деяких людей – через годину та більше. Не дочекавшись галюциногенного ефекту, наркоман може подумати, що в марці мало речовини, прийняти додаткову дозу. Ризик побічних ефектів і небезпечних наслідків при цьому зростає, важке передозування ЛСД загрожує комою.

Стан наркомана, який знаходиться під дією ЛСД, психіатри називають транзиторним психозом, а самі споживачі наркотику позначають словом “тріп” – “подорож”. Триває він зазвичай 6-12 годин і супроводжується галюцинаціями, переважно зоровими. Кошмарні галюцинації та викликані ними напади паніки прийнято називати “бед тріп” (погана подорож). Рухи наркомана стають розкоординованими, спотворюється сприйняття часу та простору, відстаней, розмірів. Причому порушення сприйняття зберігається деякий час після припинення галюцинацій. Якщо людина в такому стані вийде на вулицю, спробує керувати транспортом або рухомим механізмом, існує велика ймовірність нещасного випадку.

Наскільки шкідливо вживати ЛСД

На відміну від класичних наркотиків марки не викликають фізичного звикання, ломка в проміжках між прийомами для ЛСД нетипова. Але психологічна залежність від ЛСД дуже важка. Відбувається руйнування особистості, коло інтересів звужується, людина починає думати тільки про те, де взяти марки, як знову пережити тріп, ці думки швидко набувають нав’язливого характеру.

Наслідки прийому ЛСД для психіки не менш важкі, ніж ломка (абстиненція), на яку страждають героїнові, сольові та інші наркомани.

 1. Коли припиняється дія наркотику, розвивається постінтоксикаційний синдром. Він проявляється безцільною руховою активністю, тривожністю, затяжною депресією, яка може підштовхнути до самогубства.
 2. Марки можуть спровокувати психоз, параноїдальний розлад або стійкі галюцинації. У ряді випадків психічний розлад не вдається зупинити, навіть коли психоделічна речовина повністю виведена з організму.
 3. Кожен прийом ЛСД пошкоджує мозок, при неодноразовому вживанні наркотику відбувається незворотне порушення інтелектуальних функцій.
 4. Небезпечний також вплив на серце, порушується серцевий ритм, тиск.

Наслідки впливу ЛСД на жіночий організм можуть бути ще більш важкими.

Лікування залежності від ЛСД

Основний метод лікування залежності від ЛСД – психотерапія, формування системи цінностей, інтересів, які допоможуть відмовитися від наркотиків. Часто пацієнтів цікавить, як відійти від наслідків прийому ЛСД, зупинити депресію, позбутися стійких галюцинацій. У таких ситуаціях може знадобитися медикаментозне лікування, препарати та дозування фахівець підбирає в індивідуальному порядку. Головне – вчасно усвідомити, що ЛСД – не невинна “речовина для експериментів”, а небезпечний наркотик.

string(0) "" NULL

Запишіться на бекоштовну консультацію

і отримаєте анонімну допомогу від нашого фахівця