Що таке амфетамін і його вплив на здоров’я

Листопад 1, 2019

Один з найпоширеніших синтетичних наркотиків – амфетамін, був синтезований у США в 30 роках 20 століття. Спочатку мета його створення була благородною, як і у більшості наркотичних препаратів. Його використовували для зниження апетиту та зменшення нервової напруги.

І сьогодні його використовують в медицині для лікування гіперактивності, синдрому браку уваги. Проте, без лікарського нагляду цей препарат категорично не рекомендують застосовувати, тому що його дія на нервову систему практично миттєва, звикання – швидке і сильне, а процес позбавлення від залежності – складний і довгий.

Амфетамінова залежність: перші ластівки

Перші дані про зловживання препаратом з’явилися в США в 1970 році. Пацієнти проявляли до нього підвищений інтерес не тільки як до ефективного препарату для лікування нервових розладів, а як до джерела емоційного задоволення.

З тих пір масштаб амфетамінової залежності зростає в усьому світі, а в багатьох країнах речовина визнана сильнодіючим наркотиком. Численні спроби зупинити поширення не приносять бажаного результату, але боротися з ним треба. Хоча б індивідуально, в ході лікування залежності приватно. Тому і важливо знати основні симптоми і механізми впливу речовини на поведінку і емоції – щоб вчасно відреагувати на них надати необхідну допомогу близькій людині.

Як діє амфетамін на організм: фізіологія і психіка видадуть наркомана

Прийом препарату стимулює вироблення речовин, що відповідають за відчуття радості і почуття задоволення. Саме завдяки такому ефекту препарат викликає підвищений інтерес та провокує повторні прийоми. Саме ейфорія провокує подальший прийом препарату, що викликає серйозну залежність практично відразу, навіть якщо дози не надто великі. Головне, що формує пристрасть – регулярність прийому – внутрішньовенно або шляхом вдихання порошку.

Проте, ейфорія змінюється протилежним станом, і вже через деякий час з’являються зовсім інші симптоми:

 • поганий настрій;
 • напади дратівливості;
 • невмотивована злість;
 • занепокоєння і тривога.

Для погашення цих симптомів і повернення до безтурботного та захопленого стану і приймається наступна доза. Так і формується залежність, і коло замикається. Без наступної дози настає серйозна абстиненція, яка провокує добути амфетамін за всяку ціну.

Як зрозуміти, що людина залежна? Навряд чи це залишиться непоміченим.

Фізіологічні симптоми залежності від амфетаміну

Спостереження за станом наркозалежного може бути досить для припущення, що він пристрастився до амфетаміну. Про це найчастіше свідчать:

 • підвищена активність та збудливість;
 • тривала відсутність сну;
 • погіршення або відсутність апетиту;
 • підвищена пітливість або жар;
 • сильне серцебиття та часте дихання;
 • тремор;
 • часте відвідування вбиральні;
 • болі в ділянці грудної клітини;
 • нудота або діарея.

Але це лише зовнішні прояви, головні ж зміни відбуваються всередині організму. Часті зміни настрою, депресія і ейфорія, виснаження і емоційні сплески – результат хвилеподібної дії препарату.

Дія амфетаміну на психіку

Особливість амфетамінової залежності – у відсутності притуплення емоційної сфери або дезорієнтування мислення. На передній план виступають інші симптоми:

 • параноя, марення, галюцинації;
 • гіперсексуальність;
 • при цьому пам’ять і мислення зберігаються.

У ситуації сильного занепаду або виснаження люди часто приймають велику дозу, і це може спровокувати летальний результат. Тому при перших ознаках наркотичної залежності потрібно докласти максимум зусиль, щоб залучити наркомана до якнайшвидшого позбавлення від хвороби. А це складний і тривалий шлях, який проходить виключно під наглядом лікарів-наркологів.

У наркологічній клініці Мед-Захід розроблені та успішно застосовуються програми для позбавлення від будь-якого виду залежності. Анонімність, уважність і високий професіоналізм допомогли тисячам пацієнтів повернутися до нормального життя, а їх сім’ям подарували спокій і надію на майбутнє.

NULL NULL

Запишіться на бекоштовну консультацію

і отримаєте анонімну допомогу від нашого фахівця