Марихуана – одна з найбільш обговорюваних тем в середовищі медиків і звичайних людей. Суперечки навколо її легалізації, недостатньо вивчена дія на організм і прямо скажемо, не першої свіжості результати досліджень постійно провокують нові дискусії. Наскільки вона ефективна для лікування різних захворювань, або її вживання вже саме по собі вимагає уваги лікарів? Шкода і користь марихуани обговорюються в ЗМІ та на мед порталах, про них пишуть статті та створюють телепередачі. Чи формується наркозалежність від цієї невинної на перший погляд речовини і чи є шкода марихуани для чоловіків і для жінок? Яку відповідь дають сучасні дослідження?
Що таке марихуана
Марихуана, інша назва канабіс, – суміш з висушеного листя та насіння конопель. Незважаючи на відсутність доказів прямої негативної дії на організм, куріння марихуани або інші способи її вживання вважаються наркоманією. А сама марихуана є психоактивною речовиною, яка складає гідну конкуренцію алкоголю.
І хоча доведеного шкоди для фізичного здоров’я немає, наслідки куріння канабісу впливають на більш тонкі матерії – в сфері психічного здоров’я.
Чим шкідлива конопля
Найбільш поширений спосіб вживання канабісу – куріння конопель. Саме по собі воно не має прямої негативного дії: не порушує поведінку, не викликає моментальних розладів в роботі систем організму. А ще не так давно її використовували офіційно для лікування деяких захворювань. Проте, шкода від марихуани стає помітною та очевидною не відразу, поступово впливаючи на багато життєво важливих процесів.
Така непряма дія обумовлена особливим хімічним складом конопель. В її смолах міститься більше 80 видів діючих речовин, званих канабіноїдами. Незважаючи на це, ефект ейфорії при палінні коноплі викликаний поєднанням двох протилежних за дією речовин – ТГК і КБД:
Тетрагідроканнабінол стимулює стан ейфорії, легкості, збудження, покращує настрій, але може стимулювати зайву тривожність.
Канабідіол, навпаки, має заспокійливий ефект, гальмує роботу організму, знімає тривожність і занепокоєння.
Періодичний або регулярний вплив канабіноїдів може не давати видимих фізичних порушень, але часто шкода марихуани проявляється розвитком тяжких форм душевних розладів, наприклад, маній, шизофренії, інших форм психозів. А значить, можна говорити про формування наркозалежності, що вимагає лікування.
Куріння плану: як вирахувати наркомана
Навіть якщо поведінка не порушена, визначити вживання марихуани можна за деякими зовнішніми ознаками. Ось який список дають фахівці:
спрага і сухість слизових ротової порожнини;
порушення терморегуляції – відчуття холоду або жару при відсутності зовнішніх передумов;
почервоніння білків очей;
висока частота серцебиття, прискорений пульс;
зниження тонусу м’язів, розслабленість в повсякденному житті.
Більш глибокі зміни, не завжди помітні для людського ока, виникають завдяки тому, що активні речовини марихуани одночасно діють на кілька систем організму:
Лімбічну систему. Вона відповідає за емоції, тому після вживання конопель виникають як ейфорія, так і страх і тривожність.
Гіпокамп. Ця ділянка головного мозку контролює пам’ять і увагу. Після куріння плану робота мозкового центру притуплюється – з’являється неуважність, забудькуватість, що часто помилково сприймається наркоманом як інсайт або обдарованість, несхожість на інших.
Стимулюється вироблення дофаміну, гормону щастя. Цим пояснюється раптовий приплив позитивних емоцій і поліпшення настрою.
І хоча конкретну шкоду марихуани для організму чоловіків і жінок вченими не доведено, одночасно протилежна дія речовини на різні ділянки центральної нервової системи негативно позначається на його роботі. Тому рано чи пізно якийсь орган дає збій, а сама людина потребує лікування.
Яка шкода від куріння марихуани
Вживання коноплі в медичних цілях відомо давно, і користь від цього для лікування деяких хвороб вивчена лікарями досить детально. Але особливої уваги заслуговує шкода марихуани, яка завдається при регулярному її вживанні. Наслідки від куріння плану для чоловіків і для жінок виражаються в порушеннях роботи різних систем організму.
Наслідки для дихальної системи
Вченими з Канади доведено, що в димі марихуани в 20 разів більше аміаку, ніж в сигаретному. А в 2012 році з’явилися результати дослідження, згідно з якими наслідки від регулярного куріння конопель пов’язують з частотою виникнення обструкції легенів і бронхів.
У той же час відомо, що канабіноїди, що входять до складу марихуани, пригнічують ріст ракових пухлин і можуть використовуватися для лікування онкології. Очевидно, що при настільки суперечливому впливі користь від куріння конопель сумнівна, але альтернативні способи її вживання під контролем медиків можуть бути виправдані. А ось наскільки шкідливе це лікування – немає достовірних даних.
Іншими словами, марихуана в звичайному житті – це наркоманія, яка шкодить здоров’ю і вимагає лікування.
Наслідки для серця
Вживання марихуани – прямий шлях до порушень серцевого ритму. Шкода марихуани для чоловіків особливо очевидна після 35 років, коли зростає ризик інфаркту або ішемічної хвороби серця. І якщо рідкісні затяжки здатні поліпшити настрій, то навантаження на серцевий м’яз чоловіка може стати серйозним приводом для госпіталізації і довгого лікування розладів серцево-судинної системи.
Як впливає канабіс на потенцію
Відчуття розслабленості та свободи після вживання марихуани дійсно може сприяти встановленню більш тісного контакту з партнером. Але це лише на перший погляд.
Регулярне вживання конопель – частіше ніж один раз на тиждень, може серйозно впливати на потенцію чоловіків:
знижується кількість сперматозоїдів майже на третину;
зменшується кількість активних репродуктивних клітин;
може розвинутися еректильна дисфункція.
Очевидно, що користь від конопель для сексуальності – вельми сумнівна. Марихуана не просто порушує гармонію сексуальної сфери, а й призводить до формування стійкої психологічної залежності, як і інші види наркоманії. До того ж, може спровокувати і безпліддя, і імпотенцію – і за задоволення від затягування доведеться заплатити довгим лікуванням.
Вплив марихуани на печінку
Незважаючи на те, що залежність від марихуани часто вимагає лікування як самостійне захворювання, доведено позитивний, і навіть лікувальний, вплив канабісу на печінку у людей, які страждають від алкоголізму. Безумовно, накладення однієї залежності на іншу не позначиться позитивно на організмі. Але вчені з університету Квебека змогли довести:
Вживання коноплі допомагає зменшити токсичний вплив алкоголю і запобігти захворюванням печінки, викликане ним, тобто дає профілактичний і навіть лікувальний ефект. Проте, всі експерименти проводилися лише вибірково, і для лікування алкоголізму і наркоманії цей зв’язок ще не застосовують в світовому масштабі. Який прогноз у цього відкриття – поки не зрозуміло.
На тлі обговорення можливої легалізації марихуани в Україні багато прихильників законопроекту забувають, що конопля все ж викликає формування залежності. І нехай її наслідки не такі важкі, як у інших наркотичних засобів, звикання до неї настає досить швидко.
Не потрібно забувати і про ризик передозування. Вона загрожує загальним погіршенням стану, аритмією, порушеннями інтелектуальної діяльності на тлі неуважності, та іншими неприємностями. А якщо ви відчуваєте, що бажання розслабитися за допомогою марихуани починає домінувати у вашому житті – саме час звернутися за допомогою до фахівців, і можливо, пройти курс лікування.
У 2013 році закінчила Національний медичний університет імені О.О. Богомольця, отримала повну вищу освіту за спеціальністю “Лікувальна справа” та здобула кваліфікацію лікаря. В 2021 році Департамент охорони здоров’я підтвердив кваліфікацію за фахом анестезіологія.