Алкогольне отруєння (інтоксикація) – що робити?

Жовтень 5, 2021

Алкогольне отруєння: ознаки, лікування, профілактика

Нам би не хотілося вірити в те, що таке реально, проте саме алкогольне отруєння за статистикою є найбільш смертельним з усіх побутових. У 9 випадках з 10 летальний результат наступає ще до надання медичної швидкої допомоги та госпіталізації.

Нижче розповімо що робити при алкогольному отруєнні, як його розпізнати і не допустити в принципі.

Отруєння алкоголем може трапитися з кожним

Що таке алкогольне отруєння? Це – гостра інтоксикація організму, яка часто настає внаслідок прийняття великої кількості напоїв з вмістом етилового спирту понад 12% за короткий проміжок часу. Також може бути викликана неякісним алкоголем. Важка її форма, як правило, супроводжується втратою свідомості та навіть впаданням в кому.

Нерідкі випадки, коли отруєння настає внаслідок прийняття сурогатів або хімічних алкоголів. До них відносяться рідини, які за кольором і запахом можуть нагадувати алкоголь, але при цьому ним не є. Найчастіше вони вживаються тоді, коли звичайні напої недоступні, а тяга до них присутня.

І в першому, і другому випадку, потрібно знати що робити при алкогольному отруєнні, а також розуміти як воно виглядає, щоб вчасно розпізнати біду і запобігти неминучому.

Перші ознаки та симптоми

Коли алкоголь надходить в організм ненормовано і великими дозами в короткий проміжок часу, може наступити алкогольна інтоксикація. Наслідки цього найрізноманітніші – від нудоти, блювоти жовчю і проносу, до відмови всіх систем і летального результату.

Особливо гостра алкогольна інтоксикація організму відбивається на діяльності нервової системи, що може призвести до втрати несвідомих рефлексів. У свою чергу, це призводить до:

 • перебоїв в роботі серцево-судинної системи;
 • утруднення дихання;
 • неконтрольованої блювоти.

Як проявляється алкогольне отруєння?

 • Затьмарення свідомості та погане сприйняття навколишнього оточення.
 • Зниження реакції на больові подразники і мову співрозмовника.
 • Труднощі при відповідях на будь-які питання.

Також алкогольна інтоксикація нерідко супроводжується різким падінням температури тіла: шкіра при цьому помітно блідне, а сама людина знаходиться в несвідомому стані і може не реагувати на будь-які зовнішні подразники.

Та все це – явна ознака того, що у людини сильне алкогольне отруєння і вона потребує негайної швидкої допомоги в невідкладному порядку. Якщо не знаєте що робити, викличте фахівців, не зволікайте. Не в курсі, скільки триває такий стан? Тим більше викликайте швидку.

Пам’ятайте, що алкогольне отруєння може призвести до серйозних наслідків, включаючи летальний результат. Якщо побачили його ознаки, обов’язково викликайте професійну медичну службу.
алкогольное отравление

Перша допомога при алкогольному отруєнні або як допомогти людині без шкоди

Статистика показує, що більшість смертей можна було б уникнути, якби була надана перша допомога до безпосереднього лікування.

Якщо ви помітили, що у потерпілого проявилася алкогольна інтоксикація (знаходиться без свідомості, в загальмованому або припадочному стані, з’явилися судоми), ні в якому разі не давайте йому нічого їсти. Це може призвести до аспірації дихальних шляхів і, як наслідок, летального результату.

Також не рекомендується змушувати потерпілого пити, якщо той не може ковтати. Найкраще, що ви можете зробити при алкогольному отруєнні – постаратися звільнити дихальні шляхи і забезпечити їх прохідність.

Поки медична служба в дорозі, рекомендовано перевернути потерпілого від алкогольної інтоксикації на бік і постійно стежити за його диханням.

Зняття алкогольної інтоксикації вдома: дії при виявленні

Якщо ви розумієте, що життю потерпілого нічого не загрожує і алкогольне отруєння не сильне, можна впоратися своїми силами, на дому. Для цього необхідно промити шлунок 2-3 літрами чистої кип’яченої води або Боржомі. А краще використовувати препарат регідрон.

Коли настане блювота, забезпечте людині безпечне положення тіла, щоб та не захлинулася. Оптимально підтримувати сидяче положення і свідомий стан. Якщо це неможливо – покладіть на бік і нахиліть голову.

Ні в якому разі отруєння алкоголем (навіть легке) не варто «лікувати» міцним чаєм і кавою. Це може тільки погіршити стан.

Що пити при проблемі?

Дозволяється приймати активоване вугілля при алкогольному отруєнні, а також інші ентеросорбенти.

Що допомагає і як прибрати наслідки?

 • активоване вугілля;
 • смекта;
 • полісорб;
 • ентеросгель.

Якщо на наступний день мучить головний біль, прийміть ібупрофен або нурофен. Аспірин в цьому випадку краще відкласти в далеку шухляду, так як ацетилсаліцилова кислота може вступити в хімічну реакцію з етанолом і викликати токсичну реакцію.

Звертаємо увагу, що діяти самостійно варто тільки в тому випадку, якщо ви напевно переконані в тому, що алкогольна інтоксикація не сильна і не несе загрози життю людини. Не впевнені чи можна впоратися без сторонньої допомоги? Виклик швидкої – ваш варіант.
алкогольное отравление

Чого не можна робити при інтоксикації

Як ми вже зазначили вище, не варто намагатися відпоювати потерпілого міцним чаєм або кавою. Також ні в якому разі не залишайте його одного, так би мовити, відсипатися. Що робити? Поки чекаєте невідкладну допомогу, забезпечте комфортне положення і стежте за станом.

Варто відзначити, що лікувати холодним душем – також не найкраща ідея для надання допомоги. Температура тіла при інтоксикації знижується, відповідно, спроба «привести до тями» може обернутися протилежним ефектом – переохолодженням.

Як вилікувати або детоксикація в клініці

Чим зняти алкогольну інтоксикацію, що капати та приймати, як полегшити важкий стан хворого – все це вам підкаже фахівець кваліфікованого медичного закладу.

Як правило, лікування в умовах стаціонару призначається запійним алкоголікам, у яких інтоксикація наступила в результаті тривалого вживання спиртного. Якщо ви не знаєте як впоратися з цим – обов’язково звертайтеся до нарколога.

Виведення з запійного стану і детоксикація організму в клінічних умовах здійснюється в основному за допомогою крапельниці.

Лікування крапельницею досить ефективне і допомагає:

 • Купірувати блювотний рефлекс (у випадках, коли блювота не припиняється);
 • Вивести з організму токсини;
 • Позбутися від судом;
 • Відновити роботу серцево-судинної і нервової систем;
 • Купірувати алергічні реакції і усунути інші симптоми.

Скільки триває лікування крапельницею і через скільки проходить все? По різному. Препарати призначаються в індивідуальному порядку, а тривалість їх впливу залежить від стану потерпілого. На сьогоднішній день це – найефективніший спосіб того, як зняти алкогольну інтоксикацію, її симптоми і відновити організм після гострої інтоксикації або внаслідок тривалого запою.

Профілактика: чи можна убезпечити себе?

Безумовно, найкраща профілактика і кращий метод зупинити смерті від алкоголю – повністю відмовитися від нього. Однак ми розуміємо, що зробити це практично неможливо, тому залишаємо рекомендації щодо безпечного вживання спиртного.

 • Не пийте алкоголь натщесерце. Обов’язково знайдіть що з’їсти, інакше вже перші симптоми інтоксикації ви відчуєте скоро.
 • Намагайтеся вживати спиртне невеликими дозами.
 • Зверніть увагу, що пити при наявності захворювань шлунково-кишкового тракту алкоголь суворо забороняється.
 • Якщо проходите лікування антидепресантами, приймаєте снодійні та інші медичні препарати, утримайтеся від вживання спиртного.
 • Обходьте стороною неякісний алкоголь, а також уникайте змішування різних спиртних напоїв.
 • В обов’язковому порядку закусуйте кожну дозу. Це, до речі, секрет того, як позбавитися від головного болю і зняти симптоматику похмілля на наступний день.

Чи можна прийняти активоване вугілля до вживання алкоголю? Боїмося, в цьому немає ніякого сенсу, так як молекула етанолу все одно зможе проникнути в кров. Однак після вживання спиртного вугілля допоможе зупинити токсичні процеси. Вважається, хорошим методом того, як зняти симптоми похмілля в майбутньому.

В якості висновків

Хотілося б підвести риску під вищесказаним і відзначити, що спиртне не варто того, щоб ви шкодили своєму здоров’ю і витрачалися на дороге лікування. Однак якщо ж все-таки прийнято рішення сьогодні вжити, знайте міру і скільки пити, обов’язково робіть це на ситий шлунок і стежте за симптомами своїми та оточуючих. Такі прості дії можуть врятувати чиєсь життя.

array(1) { [0]=> object(WP_Post)#5580 (24) { ["ID"]=> int(12905) ["post_author"]=> string(1) "1" ["post_date"]=> string(19) "2021-10-21 10:21:12" ["post_date_gmt"]=> string(19) "2021-10-21 10:21:12" ["post_content"]=> string(0) "" ["post_title"]=> string(61) "Автор Онипченко Богдана Павлівна" ["post_excerpt"]=> string(0) "" ["post_status"]=> string(7) "publish" ["comment_status"]=> string(6) "closed" ["ping_status"]=> string(6) "closed" ["post_password"]=> string(0) "" ["post_name"]=> string(33) "avtor-onipchenko-bogdana-pavlivna" ["to_ping"]=> string(0) "" ["pinged"]=> string(0) "" ["post_modified"]=> string(19) "2021-10-21 11:41:50" ["post_modified_gmt"]=> string(19) "2021-10-21 11:41:50" ["post_content_filtered"]=> string(0) "" ["post_parent"]=> int(0) ["guid"]=> string(53) "https://med-zahid.com.ua/?post_type=team&p=12905" ["menu_order"]=> int(0) ["post_type"]=> string(4) "team" ["post_mime_type"]=> string(0) "" ["comment_count"]=> string(1) "0" ["filter"]=> string(3) "raw" } } string(61) "Автор Онипченко Богдана Павлівна"
Лікар анестезіолог реаніматолог 2 категорії

У 2013 році закінчила Національний медичний університет імені О.О. Богомольця, отримала повну вищу освіту за спеціальністю “Лікувальна справа” та здобула кваліфікацію лікаря. В 2021 році Департамент охорони здоров’я підтвердив кваліфікацію за фахом анестезіологія.

Запишіться на бекоштовну консультацію

і отримаєте анонімну допомогу від нашого фахівця